Dersler » Meditasyon

MEDİTASYON  (Her Seviyeye uygun)

Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Eğitmenlerinden N. Ebru Şinik ile.

Meditasyon içsel dinginlik ve derin bir rahatlık deneyimleyebileceğimiz bir şifa uygulaması ve  bedeninizin kendi içsel aklının yeniden keşfedilmesinin bir yoludur. Meditasyon zihnin bitip tükenmek bilmeyen meşguliyetlerinin ve duygusal çalkantılarımızın ötesine geçmek, derin bir huzur ve daha yüksek bir şuur haline, içsel uyanıklığa ulaşmak için kullanılmaktadır.

Binlerce yıldır uygulanan meditasyon, zihni sessizliğe zorlamak değil, zaten orada var olan sessizlik ve dinginliği bulmak ve onu yaşamımızın bir parçası kılmaktır. Bu mutlak sessizlik alanı mutluluğun, yaratıcılığın, sonsuz ve sınırsız olanakların doğduğu yerdir. Bu saf olanaklar alanından ilham kıvılcımlarımız, sezgisel yolla ortaya çıkan düşüncelerimiz ve evrenle irtibatımızı derinlemesine algılayışımız ortaya çıkar.

Her gün düzenli meditasyon yaparak yaşam kalitemizi somut ölçülerde yükseltebiliriz. Düzenli meditasyon uygulaması ile zihnimize ve bedenimize dengeyi, huzuru, sükuneti ve dinginliği kazandırabilir ve böylelikle kendimiz için daha çok sevgi, memnuniyet ve tatminle dolu bir hayat yaratabiliriz. Yarım saat meditasyon yapmak tüm gece uyumaktan çok daha fazla psikolojik dinlenme sağlamaktadır.

Meditasyonun başlıca faydaları, aşağıda sıralanan tüm belirti ve/veya rahatsızlıklarla ilgili olarak bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısı ile düzenli meditasyon ;

      Stresi giderir

       Kaygı, endişe ve muhtelif korkuları azaltır

       Uyku kaliteniz artar

       İlişkilerinizi iyileştirir, geliştirir

       İç huzuru kazandırır

       Yaratıcılığınızı ve sezgilerinizi uyandırır

       Odaklanma yeteneğinizi arttırır, konsantrasyonu güçlendirir

       Yüksek tansiyonu indirir ve kan basıncınızı azaltır

       Bağışıklık sistemini güçlendirir

       Yorgunluğu giderir

       Kalp çarpıntısını hafifletir

       Daha az yargılayıcı olmanızı sağlar

       Erken Yaşlanma sürecini engeller (DHEA hormonları)

       Ruhunuzla, ÖZ’ünüzle bağınızı güçlendirir

 

Belirtilen tüm bu fizyolojik ve duygusal gelişimlerimiz yaşam kalitemizi büyük ölçülerde yükseltir

 

Meditasyona Giriş

Meditasyon nedir? Meditasyon çeşitleri nelerdir? Mantra nedir? 

Çağımızda çığ gibi büyüyen stres kaynaklı hastalıklardan ve erken yaşlanma etkilerinden ‘Strese Karşı Panzehir’ olarak adlandırılan meditasyon tekniği ile nasıl korunabiliriz? Meditasyonun bütünsel sağlığımız yani beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinin kanıtlanmış olduğu Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology, Yale Üniversitesi, Massachusettes  General Hospital’e bağlı olan ‘Benson-Henry Beden ve Zihin Tıbbı Enstitüsü’ vb.  gibi bilim dünyasındaki önemli kurumlarca yapılan klinik araştırma neticelerini öğrenmek ister misiniz ? Bu seminerde özetle meditasyon nedir, genel olarak faydaları ve stres kaynaklı hastalıklar ve bunların önlenmesi üzerinde durularak, evrensel bir mantra ile 15 dakikalık grup meditasyonu yapılacaktır.

 

Lütfen randevu alınız.